MORINA PHOTOGRAPHY
Nik Morina Potraits-13.jpg

Reth Nikut


fddfg sdr

Nik Morina

Nik u rrit në një familje të zakonshme, por të bukur dhe kaloj shumicën e fëmijërisë së tij si çdo fëmijë mesatar.

Si një adoleshent, ai u bashkua me një grup të kishës ku ai kishte zbulesën e tij të parë artistik si një baterist, ndërsa ngrihej interesi i tij në artet pamore 

Gjatë pushimeve me familjen e tij ai gjeti eksitim në përdorimin e aparatit fotografik dhe shikimin e fotografive. Me kalimin e kohes, fotografia u bë pasioni i tij

Nik e bëri rrugën e tij në biznesin e fotografisë duke mësuar çdo gjë vetë, një fakt që në ndonjë rast tjetër do të kishte qenë në disavantazh e artistit në terme të kohës, por në këtë mënyrë, ai bëri artin e tij më të fortë, duke i dhënë personalitetin e tij të fotot e tij.

Angazhuar për punën e tij dhe i përkushtuar për të bërë një ndryshim në mënyrën se si njerëzit shohin dhe ndjejnë artin e fotografisë, ai u zhvillua në një artist i lirë nga çdo paragjykim, dikush që bën artin ekskluzivisht për hir të artit.
Ai gjen pamje përmes kamerës si diçka që mban mundësi të mahnitshme, dhe me aftësi për ti dhënë atij përvoja të mëdha të përditshme.

Si një fotograf dhe artist, qëllimi i tij është që të arrijë krijimtarinë spontane brenda pikëpamjet më surreal në momente. Megjithatë për Nikun, përtej fotografia e së qenurit një profesion, është përgjithmonë një pikëpamje për të shenderruar andrrat në fotografi.


Nga Artikulli në Chestnut Hill Local “Mbijetoji luftën tani kap jetën me fotografi të klasit botëror
Nga Len Lear
— http://www.chestnuthilllocal.com/2014/10/24/survived-war-now-captures-life-world-class-photos/

Një nga gjërat e mëdha kur je në kërkim të historive magjepse të interesit human është qe ti kurr nuk mund ta dish se nga do dalin ato. Shumë vite më parë , ka qenë një dramë televizive e quajtur " Naked City" në të cilën një zë në sfond intonohej në fillim të çdo shfaqje "Ka me miliona histori atje në Naked City" Me fjalë të tjera, ka histori bindëse, dramatike në pothuajse çdo familje, jo vetëm në mesin e të pasurve dhe të famshëm. Dhe ato dalin kur njeri më së paku e pret. 

Përshembull gruaja ime dhe unë ishim dy here ke restoranti Trattoria Moma, një restorant exelent në Germantoën Avenue. Ushqimi, ambient dhe shërbimi ishin të shkëlqyeshme. Herën e parë kur vizituam restorantin Christina një gocë e këndshme nga kolegji na shërbej ushqimin. Herën e dytë kur e vizituam restorantin patëm rastin të pritemi nga një person shumë I pashëm një përsonalitet me intelegjentë të lartë I quajtur Nik, I cili kishte një aksent Europian jug-lindor të anglishtës. (Aj ishte menaxheri)

Në këtë raste kuptova që Nik Morina një 29 vjeçar ishte me origjinë nga Prishtina, kryeqyteti I Kosovës ish pjesë e Yugoslavise, nje territor i grindjes permes Shqipërise dhe Serbise. Ishte vendi i një lufte të urrejtjes etnike në 1998 dhe 1999 , që la mijëra të vdekur. Si ishte të jetoje jetë normale në mest të luftës? “Shumë vështirë”, përgjigjet Niku, “Në atë kohë isha vetëm 13 vjeq, dhe të gjitha aktivitetet kryesore ishin mbyllur, shkollat, ushtrimet në basketboll e kështu me rradh”

“Nuk mund të dilnim që të shoqëroheshim më, dhe cka ka qen më e vështira të jetosh ne jetë kaosi ishte kur edhe kisha u mbyll. Ajo ishte kogja zhgënjyese. Të mos jesh në gjendje të kesh rutinë dhe të jetosh ne frige si një person I ri ka lënë një shejë ne mua. Më është dashur që të pjekëm shpejt gjë që më ka bërë një përson elastik. 

"Vendi ynë nuk ka pasur ushtri legjitime, e cila na bëri edhe më të ndjeshëm. Shumicën e ditëve e kemi shpenzuar në shtëpi për siguri, derisa na larguan edhe nga aty gjate spastrimit etnik, dhe kemi gjetur strehim në shtetet fqinjë”

Në Kosovë babai i Nikut ishte fizikant ne qendren mjeksore të punes, dhe e ëma ishte menaxhere në depon e Korporatës energjike. Ndërsa Niku filloj që të ketë një interesim në fotografi në vitin 2000, që shumë shpejt u shendrrua në pasion. 

Nik  vendosi që shansi i tij më i mirë për të pasur një karrierë si një fotograf profesional do të ishte në SHBA, por që aq shumë miliona njerëz nga e gjithë bota që duan të vijnë në SHBA, ëndrra e tij nuk kishte shumë gjasa të realizohet . Megjithatë, siç mund të ndodhë në një film, Nik pati fatin të fitoj lojën shpërblyese dhe të marr të drejtën e qytetarit ne SHBA

"Unë në fakt kam fituar të drejtën e shtetësisë amerikane pa qenë ndonjëherë në Amerikë, " shpjegoi ai . "Është një lojë shpërblyese që quhet Lotary Diversitety Visa, ku çdo vit deri në 55.000 njerëz kanë privilegjin për t'u bërë qytetarë amerikanë , dhe unë kam qenë me fat të mjaftueshme që të jetë një prej tyre . "

Nik erdhi në SHBA katër vjet më parë. Për shkak të talentit të tij të dukshme, ai gjeti një punë si një fotograf në një korporatë, brenda muajit të tij të parë, por ai shumë shpejt e gjeti të pamundur të përballonte jetën në Nju Jork me pagën e tij të ulët. Kjo është kur ai filloi të punojë në restorante, të cilat shpunë atë në Teksas , Oklahoma dhe pastaj Philly.

"Kuptuva se mënyra më e mirë për të përmbushur pasionin tim për fotografinë ishte për të kursyer të hollat e mia dhe të hapë biznesin tim, dhe jo të punoj për dikë tjetër. Pasi arrita në Philly, unë rashë në dashuri me gjithçka që Filadelfia kishte për të orfruar  - rrugë të ngushta, shtëpi të vjetra, shumë histori dhe pjesën më të mirë, 'Qytet i dashurisë vëllazërore' "

Para se të punonte në Trattoria MOMA, Nik ka punuar te Bellini Grill, një restorant italian në qendër të qytetit, për tre vjet . (Kogja disa restorante italiane në Delaware Valley janë në pronësi dhe me përsonel nga shqiptarët)

Nik , i cili mësoi të flasë anglisht para se të vinte në SHBA, në fund e hapi kompaninë e tij, Morina Photography, e specializuar në fotografi të dasmave, dhe ka fotografuar më shumë se 70 dasma deri më tani. Fotot e Nikut të dasmave janë karakterizuar me cilësi dhe nuanca piktoreske dhe me shumë koncepte moderne. Janë po aq të mira sikurse nga ato që unë kam parë në revista kombëtare. Nga i vijnë këto ide të pazakonta?

“Një fotografi e mirë është si një gur i çmuar" u përgjigj Nik . "Me moshë ajo ka më shumë vlerë, dhe rëndësia e saj emocionale rritet gjithnjë e më shumë. Me këtë në mendje, unë e përcaktova për të mësuar mënyrën më të mirë për të kapur fotografi piktoreske, momente unike të njerëzve në mënyrat më madhështore dhe surreale të mundshme, qoftë dukë përdorur, dritat unike apo kënde të pamendueshme, madje edhe nëse kjo do të thoshte që une do rrezikoja të dëmtoja aparatin tim për një foto ( asgje për t'u shqetësuar, unë kam aparature rezervë) , krejt kjo për të përcaktuar momentet dhe stilin tim si ideosinkretikut"

Morina , i cili nuk ka të afërm në SHBA, por që është "i rrethuar me miq të mahnitshme që janë bërë si një familje për mua", është në thelb i vetë-mësuar si një fotograf i cili gjithashtu bën punë komerciale, përveç punës së tij të dasmave.

Ashtu si çdo gjë tjetër lidhur me dasma, fotografia është e shtrenjtë, zakonisht duke filluar nga $2500 dhe lart, në varësi të madhësisë së dasmës, orët e mbulimit dhe llojet e ngjarjes. Numri minimal i imazheve që Nik ofron është 400, edhe pse ky numër është zakonisht shumë më e lartë.

Kur ai nuk është duke punuar tek Trattoria MOMA apo në detyrë fotografike, Nik gëzon muzikën, leximin, darkime në restorante (natyrisht), duke udhëtuar dhe eksploruar vende dhe kultura të reja" Sigurisht unë gjithmonë kanë një aparat fotografik me mua për të kapur momente të mahnitshme në të gjithë udhëtimet e mia. "

Nik është shkurtesa për Kreshnik, një emër i vjetër shqiptar. Në anglisht do të thotë " udhëheqës trim fitimtar" Çfarë mund të kemi mundësi për të shtuar më shumë për këtë?

 


Nik Morina në lidhje me Fotografine e Dasmave

Së pari u interesova për fotografinë e dasmave, kur u zhvendosa në Shtetet e Bashkuara pesë vjet më parë. Kuptova se kjo ishte ajo që doja të bëja: të fotografoja kënaqësine, dashuri, momente paplanifikuara dhe individualitetet e njerëzve ne dasma. 

Unë aduloj dasmat, dhe nuk ka mënyrë tjetës se si! Për fat të mirë, pavarësisht se janë shumë i detajuara në lidhje me shumë gjëra, unë jam një romantik  kur është fjala për dasma . Unë dua që të fotografoj njerëzit në dashuri dhe mënyrën më e mirë për të bërë këtë  është duke fotografuar ditën e tyre të dasmës kur jantë të rrethuar nga dashuria në të gjitha anët.

 


Nik në Klan Kosova TV